Šíření světla II

Jak se šíří světlo ví každý od malička, jen si to neuvědomujeme. Teď prosím pozor, aby se Vám z toho nezamotala šiška.

Teorie - Princip: Sluníčko z obrázků tedy bereme jako bodový zdroj světla, kde paprsky vystupují kolmo k tečně v každém místě koule. Je to jednoduché a není nad čím bádat, ale pokud máte ve stínítku několik otvorů a ještě několik zdrojů světla, tak může být poněkud namáhavé odvodit odkud světlo na stěnu dopadá.

Bezpečnost: Pokud pokus provádíme se svíčkami, tak pracujeme na nehořlavých podložkách a nespalte se. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  15 - 25 minut, dle hloubky zkoumání jednoduchého, ale zákeřného pravidla i déle.

Potřeby: dvě svíčky (popřípadě alespoň jedna svítina), stínítko (černá čtvrtka, kus kartonové krabice ), matnice (bílá čtvrtka, nebo bílá zeď), kostky nebo stojánek na papír 

Popis pokusu: Do stínítka uděláme doprostřed otvor ve výšce plamene. Zapálíme svíčku cca 10 až 20 cm od ní postavíme stínítko a za něj cca 20 až 50 cm postavíme matnici. Pohybujeme svíčkou zleva doprava, dopředu dozadu a sledujeme kam dopadá světlo na matnici  procházející skrz otvor ve stínítku. Dále přidáme další zdroj světla (svíčku) a sledujeme opět kam dopadá světlo. A na konec ve stínítku uděláme ještě jeden otvor.

Video 

Na závěr: Nezblbněte z toho a nic nezapalte.

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena. Tvorba webových stránek vddesign.cz.