Šíření světla

 Jak se šíří světlo ví každý od malička, jen si to neuvědomujeme. Na většině dětských obrázků je nakresleno sluníčko, které je zobrazeno jako koule s paprsky. Takže hurá na pokus se svíčkami.

Teorie - Princip

Sluníčko z obrázků tedy bereme jako bodový zdroj světla, kde paprsky vystupují kolmo k tečně v každém místě koule, tzv. radiálně (paprskovitě). Je to jednoduché a není nad čím bádat, přesto si to ukážeme na jednoduchém pokusu.

Bezpečnost: Pokud pokus provádíme se svíčkami, tak pracujeme na nehořlavých podložkách a nespalte se. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  5 minut včetně přípravy.

Potřeby:  svíčka nejlépe čajovka (popřípadě  svítilna), plechovka od piva, nehořlavá podložka (dlaždice či stojánek na svíčku), nůžky a zápalky, hodí se i pracovní kožená rukavice;

Popis pokusu:  Plechovku cca ve 3/4 výšky propíchneme a horní část odstřihneme, pak plechovku po obvodu nastříháme jako sluníčko ( paprsky široké cca 2 mm mezeru mezi nimi necháváme cca 2 cm). Paprsky ohneme nahoru nebo odstřihneme a potom ještě propíchneme dno, vznikne vlastně komínek.  Nakonec zapálíme svíčku a přiklopíme plechovkou, pokud je šero nebo tma měli bychom mít sluníčko na podložce jako na  dětském obrázku. Plechovkou můžete v rukavici otáčet, ale hlavně se nespalte!

Video


 

 

  

Hodnocení uživatelů:  / 15
NejhoršíNejlepší 
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena. Tvorba webových stránek vddesign.cz.