Odraz světla

Odraz paprsku světla je velice jednoduchý jev, ale je třeba si uvědomit, že odraz obrazu předmětu je již několik paprsků a ty mohou dopadat z několika směrů. 

Teorie - Princip 

Paprsek světla se od roviny dopadu (zrcadla) odrazí pod stejným úhlem pod jakým dopadl, měřeno od kolmice roviny v místě dopadu, u zaoblených předmětů od kolmice tečny v místě dopadu.

Bezpečnost: Nikdy si ničím nesvítíme do očí a nikdy nikdy si do očí nesvítíme jakýmkoliv laserovým zdrojem záření, je jedno jedná-li se o ukazovátko či jiný předmět. Hrozí okamžité a nevratné poškození zraku!!! Pozor obyčejné sluneční brýle Vás nijak neochrání !!!

Doba trvání pokusu:  5 minut

Potřeby: Laserové ukazovátko či baterka s laserem, zrcátko, štos papíru, či  hranatá sklenice či kádinka s vodou a pár kapkami mléka,

Popis pokusu: Laserové ukazovátko přiložíme ke štosu papíru tak, aby paprsek ležel na papíru, pak jej uvidíme a přes zrcátko můžeme zkusit kam se odrazí.Pokus můžeme uskutečnit také tak , že do hranaté nádoby nalijeme trochu vody s pár kapkami mléka, do které budeme svítí laserovým ukazovátkem a paprsek se tím zviditelní, dále postupujeme jako v předchozím případě.

Video.

 

 

Na závěr: Je opravdu důležité si uvědomit kudy prochází osa odrazu - dopadu. Je to základním předpokladem pro pochopení všech dalších jevů, které budeme pozorovat.

 

Hodnocení uživatelů:  / 18
NejhoršíNejlepší 
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena. Tvorba webových stránek vddesign.cz.